+48 577 987 878 Infolinia 8:00 - 20:00 Al. Kościuszki 106/116 90-442 Łódź

Laserowe leczenie
nadpotliowści Łódź

Nadmierna potliwość jest częstym problemem medycznym, z którym na co dzień boryka się około trzech procent populacji.

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Chirurgia kosmetyczna

Usuwanie kurzajek i brodawek

Usuwanie - operajca stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

  

Laserowe leczenie
nadpotliowści Łódź

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Chirurgia kosmetyczna

Usuwanie kurzajek i brodawek

Usuwanie - operajca stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

  
`

Laserowe leczenie nadpotliwości Łódź

 • Home
 • Laserowe leczenie nadpotliwości Łódź

Laserowe leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość pojawia się z powodu nadczynności ekrynowych gruczołów potowych. Są one umieszczone na całej powierzchni ciała. Najwięcej z nich znajduje się w okolicy dłoni, stóp, czoła, a także dołów pachowych.

Laserowe leczenie nadpotliwości Łódź

Co ciekawe, szacuje się, że przeciętny człowiek posiada nawet cztery miliony gruczołów potowych. Produkują one pot, który jest ważnym elementem umożliwiającym utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i wilgotności ludzkiego organizmu. Do czynników, które w sposób fizjologiczny wzmagają potliwość zalicza się stres oraz ciepło. Proces ten odbywa się poprzez drogę nerwową, chroniąc organizm przed przegrzaniem. Włókna nerwów, które zostają pobudzone, zaczynają wydzielać acetylocholinę, aktywującą gruczoły do wzmożonej pracy.

Nadmierna potliwość występuje wtedy, kiedy produkowana ilość potu przewyższa tą, która niezbędna jest do utrzymania stałej temperatury ciała. Badacze tematu określają, iż jest to ilość przekraczająca 50 miligramów na minutę w dole pachowym. Pacjenci borykający się na co dzień z nadmierną potliwością opisują, że posiadają problem ze zwilżeniem odzieży, ciała, a także trudnościami w utrzymaniu higieny osobistej.

Skąd bierze się nadpotliwość dłoni, pach, twarzy i innych części ciała?

Nadmierna potliwość jest wstydliwym i złożonym problemem wielu osób. Zanim wdrąży się odpowiednie leczenie warto wcześniej skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych, które mogą być podłożem tego schorzenia. Przykładowo nadmierne pocenie uogólnione może, ale nie musi być objawem:

 • Przewlekłych zakażeń,
 • Efektem przyjmowania poszczególnych leków, takich jak choliniergiczne,
 • Guzów,
 • Zaburzeń gospodarki hormonalnej,
 • Chorób metabolicznych,
 • Chorób autoimmunologicznych,
 • Chorób neurologicznych,

Z kolei nadpotliwość umiejscowiona może wskazywać na występujące uszkodzenie nerwów. Większość osób posiada nadpotliwość pierwotną, która pojawia się bez konkretnej przyczyny chorobowej. Prowadzono badania na temat aktywności elektrycznej nerwów regulujących proces wydzielania potu przez osoby z pierwotną potliwością. Okazało się, że wspomniany proces jest aż stukrotnie wyższy od normy fizjologicznej. Do tej pory jednak nie określono przyczyny tego zjawiska.

Szczęśliwie osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości mają do dyspozycji liczne metody radzenia sobie z tym uciążliwym problemem. Praktyki współczesnej medycyny oferują różne zabiegi pozwalające na zminimalizowanie problemu – od mniej inwazyjnych, do tych o większej inwazyjności.

Na czym polega laserowe leczenie nadpotliwości?

Właściwości lasera mogące być pomocne w zwalczaniu nadmiernej potliwości zostały odkryte przez Edwina Ishoo, doktora pracującego w Boston Cosmetic Surgery Center. Dzięki niemu laser stosowany jest z sukcesami w różnych częściach świata. Redukowanie ilości gruczołów potowych poprzez zabieg jest bezpieczne. Potencjalne komplikacje pojawiają się wyjątkowo rzadko. Zazwyczaj jest to obrzęk ustępujący po około siedmiu dniach od zabiegu. Zdarzają się również siniaki, przejściowe zmniejszenie czucia lub też powierzchowne oparzenie skórne. Warto wspomnieć, że używanie lasera w tym aspekcie nie zmienia owłosienia w okolicy pach, ani nie jest przyczyną zwiększania się potliwości w innych częściach ciała.

Leczenie nadpotliwości pach laserem

Leczenie nadmiernej potliwości w okolicy pach polega na stałym usunięciu gruczołów potowych z zastosowaniem wiązki laserowej z precyzyjnie dobraną długością mocy, fali, a także czasie trwania impulsów. Cała wspomniana procedura medyczna odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjentowi podawana jest mieszanka roztworu soli fizjologicznej ze środkiem miejscowo znieczulającym, takim jak np. lidokaina. Tak przygotowanym specyfikiem obstrzykuje się tkankę podskórną dołów pachowych.

Do wybranej tkanki światło lasera dociera za pomocą światłowodu. Wprowadza się podskórnie sondę w kształcie kaniuli. Wymaga to nacięcia. Jest ono niewielkie, dwumilimetrowe. Następnie poprzez wysoką temperaturę uszkodzeniu ulegają gruczoły potowe, które łącznie ze znieczuleniem, usuwa się za pomocą kaniuli ssącej.

Całość procedury leczenia tego schorzenia trwa około 40 minut. Przypomina ona nieco zabieg liposukcji laserowej ze względu na zastosowany sprzęt, jednak w przypadku usuwania gruczołów potowych kaniula zostaje wprowadzona powierzchownie.

Zabieg leczenia nadpotliwości wykonuje się laserem o wysokim powinowactwie do wody

Jeszcze nie tak dawno nadmierną potliwość w okolicy pach redukowano za pomocą metod chirurgicznych, a dokładniej poprzez łyżeczkowanie gruczołów pachowych, albo sympatektomii. We współczesnej medycynie powyższe sposoby wykorzystywane są raczej niechętnie i coraz rzadziej się je stosuje. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, iż generują one konieczność hospitalizacji i zastosowanie znieczulenia ogólnego. Dodatkowo, w przypadku sympatektomii istnieje konieczność ingerowania w okolicę tkanki piersiowej, a także dłuższej rekonwalescencji.

Jak przygotować się do zabiegu

Pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu z zastosowaniem laserowej metody leczenia nadmiernej potliwości jedynie poprzez wywiad medyczny oraz diagnozę jego problemu. Aby rzetelnie ocenić indywidualną sytuację pacjenta, lekarz stosuje tak zwany test Minora, umożliwiający zobrazowanie miejsc, które obejmuje problem. W momencie testu, miejsce, które charakteryzuje się wzmożoną potliwością zaczernia się. W ten sposób można zarówno dokonać diagnozy samej nadmiernej potliwości, jak i możliwe jest szczegółowe i właściwe zaplanowanie zabiegu.

Efekty

Stałe efekty walki z nadmierną potliwością można osiągnąć za pomocą laserowej redukcji gruczołów potowych. Potwierdzają to liczne wyniki badań. Jednym z nich są działania Alberto Goldmana. Udokumentował on, iż po jednym zabiegu o około 60% pacjentów zredukowano pocenie o minimum 75%. Z kolei u około 24% osób odsetek ten wahał się od 51 do 75 procent. Na bazie tych danych można stwierdzić, iż laserowe usuwanie gruczołów potowych w przypadku znacznej większości osób zadowalające efekty. Wyniki badań Alberto Goldmana opublikowano w 2008 roku w czasopiśmie Journal of Dermatologic Surgery. Opisano tam użycie lasera Nd-YAG. Udowodniono tym samym, iż laser jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem leczenia wzmożonej potliwości okolic pach. W przypadku kiedy pojedynczy zabieg jest niewystarczający, można go powtórzyć. Kolejnego zabiegu, zdaniem Goldmana, potrzebuje około 25% pacjentów, cierpiących z powodu bardzo nasilonej nadpotliwości.

Mimo wszystko, należy mieć na uwadze, że efekty zabiegu uzależnione są od indywidualnych cech i uwarunkowań pacjenta. Do najistotniejszych czynników zalicza się wiek, stan zdrowia, tryb życia danej osoby, a także stosowanie się do lekarskich zaleceń po zabiegu. Finalne efekty, możliwe do osiągnięcia, szacowane są podczas konsultacji lekarskiej.

Przeciwwskazania

Mimo, iż laser jest bezpieczny, jak przed każdym zabiegiem, należy wykluczyć istnienie potencjalnych przeciwwskazań. W tym przypadku do laserowego usuwania nadpotliwości zalicza się:

 • Cukrzycę,
 • Choroby serca,
 • Niewydolność wątroby,
 • Niewydolność nerek,
 • Zaburzenia krzepliwości krwi.

Należy pamiętać, że decyzja o kwalifikacji do zabiegu uzależniona jest od decyzji lekarza chirurga, który zabieg będzie wykonywać. Swoją decyzję opiera na przeprowadzonych testach oraz wywiadu medycznego.

Cennik

Usługa Cena
Konsultacja chirurgiczna 140 zł
Badanie skóry za pomocą dermatoskopu 100 zł
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych 400 zł
Badanie histopatologiczne 60 zł
Konsultacja kwalifikująca do zabiegu 140 zł
Laserowe usuwanie zmian barwnikowych (zależne od wielkości) 200 zł
Laserowe usuwanie zmian skórnych (zależne od wielkości) 200 zł

PODSUMOWANIE

 • laserowe usuwanie zmian skórnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym

 • zmiany skórne nie wymagające dalszej diagnostyki mogą być usuwane za pomocą lasera

 • po laserowym usuwaniu zmian skórnych nie pozostają blizny

 • do zabiegu laserowego usuwania znamienia kwalifikuje nas lekarz dermatolog

FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy można usuwać znamiona za pomocą lasera? +
Znamiona, takie jak pieprzyki można usuwać za pomocą lasera, co daje lepsze efekty niż usuwanie chirurgiczne. Nie pozostawia blizn oraz nie ma potrzeby przychodzenia na usuwanie szwów.
Kiedy pieprzyk musi zostać usunięty? +
To, czy dana zmiana skórna powinna być usunięta decyduje lekarz dermatolog. Ocenia on kształt oraz wielkość zmiany. Te bardziej niepokojące pod względem swojego wyglądu, czy nieregularnego kształtu powinny zostać usunięte. Zaleca się również usuwanie znamion znajdujących się w takich miejscach, jak pachwiny, pachy, narządy rodne, czy wewnętrzna strona palców.
Na czym polega laserowe usuwanie pieprzyków? +
To bezbolesny zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu miejsca zabiegowego przystawiana jest głowica lasera, którą wykonuje się krótkie, ale intensywne naświetlania światłem lasera, w celu zniszczenia melaniny w skórze.
Czy zabieg laserowego usuwania pieprzyków można powtarzać? +
W przypadku dużych zmian skórnych lekarze zalecają powtórzenie usuwania pieprzyków. Między kolejnymi naświetlaniami powinna zostać zachowany odstęp około 4 do 8 tygodni.
Ile trwa laserowe usuwanie pieprzyków? +
Zabieg trwa około 30 minut, w zależności od wielkości zmiany skórnej.
Czy wszystkie pieprzyki można usunąć za pomocą lasera? +
Lekarz dermatolog powinien ocenić, czy nasza zmiana skórna może być usunięta za pomocą lasera. W przypadku dużych zmian bardziej zalecane jest chirurgiczne wycinanie zmian skórnych.
Jak długo skóra goi się po usunięciu pieprzyka za pomocą lasera? +
Gojenie skóry po takim zabiegu trwa do około kilku tygodni, a wszystko zależy od wielkości zmiany skórnej oraz długości naświetlania.
Czy po usuwaniu pieprzyków za pomocą lasera pozostają blizny? +
Bardzo rzadko zdarza się, by po takim sposobie usuwania pieprzyków na skórze pozostawały blizny. Dzieje się to częściej w przypadku rozległych zmian skórnych oraz wielu naświetlań.