+48 578 653 353 Infolinia 8:00 - 20:00 ul. Chopina 11, 40-093 Katowice

Laserowe leczenie nadpotliowści Katowice

Wiele osób narzeka na pocenie się – czuje się niekomfortowo z kroplami potu na czole i z nieestetycznymi śladami na ubraniach.

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Chirurgia kosmetyczna

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operajca stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

  

Laserowe leczenie nadpotliowści Katowice

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Chirurgia kosmetyczna

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operajca stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

  
`

Laserowe leczenie nadpotliwości Katowice

 • Home
 • Laserowe leczenie nadpotliwości Katowice

Leczenie nadpotliwości

Wiele osób narzeka na pocenie się – czuje się niekomfortowo z kroplami potu na czole i z nieestetycznymi śladami na ubraniach. Prawda jest taka, że pot jest potrzebny człowiekowi i spełnia on różne funkcje. Przede wszystkim reguluje on temperaturę ludzkiego ciała. Odpowiada także za usuwanie toksyn z organizmu. Pot wydziela się zarówno pod wpływem impulsów płynących z układu nerwowego, jak i emocji (w formie reakcji na trudną sytuację, stres). Człowiek poci się w celu ochłodzenia ciała, momencie kiedy temperatura otoczenia staje się zbyt wysoka. Inną typową sytuacją, która generuje wzmożone pocenie się jest aktywność fizyczna, szczególnie cięższe ćwiczenia i trening typu cardio. Problem jednak tworzy się w momencie, kiedy wydzielanego potu jest za dużo. W standardowych przypadkach wystarczy wziąć chłodną kąpiel, nosić przewiewne ubrania, unikać kofeiny, a także zrezygnować z niektórych przypraw, alkoholu i papierosów. Jednak w momencie rozwijania się nadpotliwości tego typu strategie są nieskuteczne.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość, nazywana także nadmierną potliwością dotyka szacunkowo ponad 3% ogółu populacji ludzkiej. W większości przypadków dotyka wybranych miejsc, takich jak pachy, dłonie, stopy, głowa. Jest to dolegliwość, która skutecznie obniża jakość życia oraz pewność siebie, a także może być przyczyną pojawiania się różnych nieprzyjemnych sytuacji, np. poprzez wydzielanie specyficznego zapachu potu, za który odpowiedzialne są bakterie znajdujące się na ciele.

Przyczyny nadpotliwości

Poziom wydzielania potu uzależniony jest od regulacji gospodarki hormonalnej, a także czynności układu nerwowego. Tym samym wszelkie zaburzenia ich funkcjonowania prowadzą do zachwianej homeostazy. Uznaje się, że nadmierna potliwość współtowarzyszy takim chorobom i schorzeniom jak nadczynność tarczycy, hipoglikemia, cukrzyca, nadciśnienie.

Dodatkowo nadpotliwość może być uwarunkowane genetyczne. Osoby z takim podłożem zauważają u siebie objawy omawianego schorzenia głównie podczas okresów wzmożonych przemian metabolicznych i fizjologicznych organizmu. Przykładem tutaj może być dojrzewanie płciowe, menopauza lub andropauza.

Zastosowanie laseroterapii w leczeniu nadpotliwości

Jak wspomniano we wstępie, nadpotliwość jest częstym problemem u kilku procent populacji. Jej główną przyczyną jest wzmożona aktywność gruczołów potowych, znajdujących się pod pachami, na dłoniach, twarzy, karku, biodrach, pachwinach i pod stopami. Aby poradzić sobie z tą przypadłością warto rozważyć ingerencję lekarską z użyciem lasera. Jego dużym atutem jest to, iż w szybkim tempie można osiągnąć trwałe i spektakularne efekty, bez konieczności wielokrotnego powtarzania zabiegu. W trosce o dobro i komfort Pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe, aby skutecznie wyeliminować czynnik bólu. Następnie oddziałuje się na gruczoły potowe wiązką światła, dzięki czemu dochodzi do ich przegrzania i nieodwracalnego zniszczenia i obumarcia. Ze względu na fakt, iż nie posiadają one zdolności do regeneracji, Pacjent ma zagwarantowany trwały efekt. Zabieg kończy się odsysaniem podanego wcześniej znieczulenia. Dodatkowo w laseroterapii stosuje się system chłodzenia CRYO w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Jak przebiega zabieg laserowego leczenia nadpotliwości?

Zabieg z użyciem lasera trwa około godziny. Początkowo Pacjent jest przygotowywany do zabiegu. Przede wszystkim w sposób bezbolesny podawane jest mu znieczulenie miejscowe. W momencie kiedy zaczyna ono działać, lekarz dokonuje jednego, niewielkiego nacięcia, które umożliwia lekarzowi wprowadzenie unikalnej sondy laserowej, nakierowującej strumień lasera bezpośrednio na wybrane miejsce – w tym przypadku jest to gruczoł potowy.

Strumień lasera posiada długość 924 nm. Rozgrzewa on równomiernie, a następnie rozpuszcza gruczoł potowy, precyzyjnie omijając okoliczne tkanki. Jednocześnie wykorzystywana jest fala laserowa o długości 975 nm, oddziałująca bezpośrednio na tkankę skórną, dzięki czemu zostają wzmocnione i odbudowane włókna kolagenowe. Zabieg kończy się nałożeniem opatrunku, a Pacjent może spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu?

Należy mieć na uwadze, iż zabieg laserowego leczenia nadpotliwości nie jest dedykowany dla wszystkich. Profesjonalny lekarz będzie dążyć do zdiagnozowania ewentualnych przeciwwskazań. Przede wszystkim tego typu ingerencja odradzana jest osobom cierpiącym z powodu zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. O decyzji kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz. Do innych przeciwwskazań zalicza się:

 • Cukrzycę,
 • Stany zapalne i infekcje,
 • Nadciśnienie,
 • Niewydolność wątroby,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Niewydolność nerek,
 • Choroby serca,
 • Przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
 • Choroby i schorzenia układu sercowo-naczyniowego,
 • Choroby i schorzenia układu nerwowego,
 • Zażywanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, wpływających na krzepliwość krwi, np. kwas acetylosalicylowy (powodują generowanie się siniaków po iniekcji),
 • Ciąża lub karmienie piersią.

Nadmierna potliwość – efekty zabiegu

Atutem, którzy Pacjenci szczególnie sobie chwalą w aspekcie stosowania techniki laserowej to krótki czas rekonwalescencji po zabiegu. W większości przypadków okres ten trwa jeden dzień, przy czym Pacjent niemalże tuż po samym zabiegu może powrócić do swoich typowych codzienności i obowiązków dnia codziennego, jednak warto na około dwa tygodnie zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej. Wiele osób chwali także fakt, iż efekty zastosowania lasera są natychmiast odczuwalne, dzięki czemu obserwują u siebie zmniejszoną ilość wydzielania potu. Warto dodać, że zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie ma potrzeby późniejszego nakładania na podrażnione miejsca żadnych kremów i kosmetyków. Bez przeszkód można pozostać na swojej codziennej, typowej pielęgnacji.

Należy mieć na względzie, że tuż po samym zabiegu skóra może być podrażniona i może być widoczne zaczerwienienie. Część Pacjentów opisuje także chwilowy zanik czucia w miejscu ingerencji lasera. Oba te skutki uboczne zanikają samoistnie po około siedmiu dniach po zabiegu. Na uwagę zasługuje również fakt, iż poddanie się laseroterapii nie wpływa na owłosienie pod pachami.

Inne metody leczenia nadpotliwości

Współczesna medycyna daje Pacjentom wiele metod leczenia nadpotliwości. Oprócz techniki laserowej można rozważyć zastosowanie botoksu, jonoforezy, termolizy, ultradźwięków oraz radiofrekwencji mikroigłowej.

Czynnikiem sprawiającym stałe zyskiwanie na popularności nowoczesnych metod leczenia nadpotliwości jest fakt, iż dają one możliwość trwałego rozwiązania wstydliwego problemu. W dalszym ciągu laser zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ oprócz trwałości efektów jest on mało inwazyjny i bezbolesny. Tym samym dysponując obecnie stosowanymi środkami, Pacjenci skarżący się na wzmożoną potliwość mogą liczyć na szybkie i skuteczne opanowanie tej nieprzyjemnej dolegliwości bez czynnika bólowego, w pełni ciesząc się sprawnością i dobrym samopoczuciem po zabiegu.

Cennik

Usługa Cena
Pachy - leczenie nadpotliwości laserem 3 000,00 zł

PODSUMOWANIE

 • laserowe usuwanie zmian skórnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym

 • zmiany skórne nie wymagające dalszej diagnostyki mogą być usuwane za pomocą lasera

 • po laserowym usuwaniu zmian skórnych nie pozostają blizny

 • do zabiegu laserowego usuwania znamienia kwalifikuje nas lekarz dermatolog

FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czym jest nadmierne pocenie? +
O nadpotliwości mówi się w momencie kiedy dana osoba zaczyna wydzielać pot w sytuacjach, kiedy nie powinno się to zdarzyć, np. kiedy przebywa w pomieszczeniu z neutralną temperaturą, albo osoba nie odczuwa stresu. Mimo to definicja nadpotliwości jest dość obszerna i złożona, przez co wlicza także nadmierne pocenie się, np. podczas lata. W większości przypadków opiera się to o subiektywne odczucia danej osoby, jej poczucia komfortu i estetyki.

Należy jednak mieć na uwadze, że pocenie się spełnia w ludzkim organizmie ważne funkcje, takie jak np. usuwanie toksyn z organizmu, regulację temperatury ciała. Tym samym całkowite wyeliminowanie pocenia się jest niemożliwe i byłoby szkodliwe dla gospodarki ludzkiego ciała.
2. Dlaczego dokucza mi nadpotliwość? +
Są różne powody występowania nadpotliwości. Może być ona uwarunkowana genetycznie lub być konsekwencją innych chorób, takich jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca, infekcje, nowotwory, akromegalia, ale także być efektem przemian hormonalnych, np. menopauzy. Co ciekawe, nadmierne pocenie się w połączeniu z pieczeniem za mostkiem, niepokojem, dusznością i bólem w klatce piersiowej może być sygnałem zawału serca.
3. Jak wygląda leczenie nadpotliwości laserem? +
Na początku Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe – wybrane miejsce zostaje ostrzykiwane roztworem soli fizjologicznej i leku znieczulającego, a następnie wprowadza podskórnie końcówki światłowodu, ogrzewającego skórę i niszczącego gruczoły potowe, czego efektem jest zredukowana nadpotliwość. Podczas tej czynności lekarz nacina skórę Pacjenta na długości około 3 mm i w powstałe miejsce wprowadza końcówki światłowodu, który staje się tunelem światła lasera. Ponieważ gruczoły są wrażliwe na podwyższoną temperaturę, samoistnie obumierają one podczas nadmiernej ekspozycji na ciepło. Tym samym można stwierdzić, że lekarz stosując laser doprowadza do rozpadu gruczołów, a później je odsysa wraz z podanym wcześniej środkiem znieczulającym, podobnie jak w przypadku klasycznej liposukcji. Procedura ta nie jest bolesna, jednak część Pacjentów wskazuje na uczucie dyskomfortu.
4. Ile kosztuje zabieg? +
Zwykle należy uiścić opłatę w wysokości kilku tysięcy złotych, jednak jest to uzależnione od wielu czynników. Ostateczna cena zawsze dostosowywana jest indywidualnie do Pacjenta i proponowana mu na konsultacji medycznej. Mimo wszystko warto raz wydać pieniądze i pozbyć się kłopotliwego problemu, ciesząc się komfortowym życiem.
5. Co należy zrobić przed zabiegiem? +
Zanim u danego Pacjenta dojdzie do wykonywania zabiegu, musi on przejść przez szereg badań diagnostycznych. Lekarz skupia się na ocenie liczby, koloru oraz głębokości zmian skórnych, przebarwień, a także wszelkich znamion barwnikowych (pieprzyków), a także dokonuje oceny wrażliwości i reakcji skóry danej osoby. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, Pacjent poddawany jest próbie laserowej. Dobiera się wtedy energię w taki sposób, aby z jak najmniejszą jej ilością uzyskać jak najbardziej pożądany efekt.
6. Co się dzieje po laserowym usuwaniu gruczołów potowych? +
Kiedy miną około dwa tygodnie od zabiegu, Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków i typowej aktywności, wliczając w to np. podnoszenie ciężarów. Ze względu na fakt, iż laser nie blokuje gruczołów potowych, a trwale je niszczy i usuwa, nie należy obawiać się wzmożonego pocenia w pozostałych częściach ciała. Podobnie jest w aspekcie owłosienia, np. w dołach pachowych – często Pacjentki pytają, czy laser zmieni ich owłosienie. Odpowiedź brzmi: nie, laser nie wywołuje ani zmniejszenia ani zwiększenia owłosienia.

Laserowe leczenie nadpotliwości stanowi dobrą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, takich jak np. łyżeczkowanie gruczołów potowych. Istnieje także możliwość wykonania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
7. Jakie mogą być powikłania nadpotliwości? +
Zabiegi z zastosowaniem lasera są bezpieczne, jednak mogą pojawić się powikłania po zabiegu, do których zalicza się:
 • Potówki czerwone – jako reakcja na wysoką temperaturę i dużą wilgotność,
 • Potówki pospolite – pęcherzyki powstałe na skutek nadmiernego pocenia się z jednoczesnym utrudnieniem wydalania potu,
 • Potówki zwykłe – pęcherzyki rozsiane po całym tułowiu, będące efektem wysokiej gorączki,
 • Ropnie dołów pachowych – zakażenie gruczołów apokryfowych, objawiające się jako bolesne i ropne guzy ulegające pękaniu,
Jeżeli Pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien skonsultować się z dermatologiem.