+48 578 653 353 Infolinia 8:00 - 20:00 Al. Prażmowskiego 11A lok. 3 31-514 Kraków
slide
slide

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych konieczne jest w przypadku wystąpienia zmian przednowotworowych, nowotworu lub gdy lokalizacja zmiany powoduje znaczny dyskomfort.

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  
`

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych Kraków

 • Home
 • Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków - jakie znamiona warto usunąć?

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych stosuje się jedynie w sytuacji, kiedy lekarz wskaże taką potrzebę. Tym samym nie wykonuje się tego zabiegu zapobiegawczo, a jedynie ze wskazań medycznych. Zaleca się konsultację medyczną w momencie, kiedy Pacjent dostrzeże niepokojące zmiany w obrębie skóry. Im szybciej wdrożone będzie zindywidualizowane działanie lecznicze, tym większe szanse na pomyślne chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej.

Znamiona skórne są powszechnym problemem wielu osób. Niemalże każdy człowiek posiada chociażby pieprzyki, które stanowią zmiany barwnikowe. Znajdują się one na ciele zarówno dzieci, jak i dorosłych, a co ciekawe – z częścią z nich człowiek przychodzi na świat. Inne z kolei pojawiają się wraz z wiekiem. Ich ilość, umiejscowienie, a także wielkość są sprawą indywidualną. Jedne z nich będą wywoływać spadek samooceny, stanowiąc defekt urody. Inne, mogą wywołać świąd i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niezależnie od charakteru pieprzyków, warto obserwować swoje ciało, a także raz na pewien czas udać się do dermatologa, aby uzyskać specjalistyczną ocenę stanu swojej skóry i ewentualną pomoc oraz zdecydować się na zabieg jakim jest usuwanie pieprzyków.

Rodzaje znamion skórnych

Do najpowszechniejszych rodzajów zalicza się:

 • Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe – usuwanie pieprzyków zalicza się do zabiegów profilaktycznych, zapobiegających powstaniu nowotworu skóry, jakim jest złośliwy czerniak. Wykazują one tendencje nowotworowe ze względu eksponowanie ich na działanie promieni słońca oraz otarć,
 • Kurzajki i brodawki – mogą mieć pochodzenie wirusowe, ale również stanowić zagrożenie onkologiczne. Ich usunięcie zabezpiecza Pacjenta przed samozakażeniem,

Inne zmiany skórne to grupa guzki skóry i tkanki podskórnej, do której zalicza się:

 • Kaszaki – jest to wypełniona łojem torbiel podskórna. Ich bezpieczne usunięcie zapewnia jedynie chirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Z tego powodu nie należy podejmować prób samodzielnego ich usuwania,
 • Włókniaki – posiadają one charakter nowotworowy. Ich obecność generuje konieczność jak najszybszej konsultacji z lekarzem,
 • Tłuszczaki – są one niezłośliwym guzem, która powstała z tkanki tłuszczowej. Zagrażają one zdrowiu ze względu na wywoływany przez nie ucisk na sąsiednie organy.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych Kraków – na czym polega zabieg?

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych odbywa się w ramach wycięcia za pomocą skalpela chorobowo zmienionej tkanki razem z marginesem zdrowej skóry. Następnie ubytek zaszywany jest szwami. Jest to zalecana procedura w przypadku posiadania umiejscowionych głęboko zmian, takich jak znamiona błękitne lub owłosione. W przypadku rozpoznania znamion ulokowanych powierzchniowo, do brodawkowatej skóry właściwej, można rozważyć ich usunięcie styczne, bez pełnej grubości skóry. Często odbywa się to łącznie z uzupełniającą elektrodesykacją dna ubytku. Wygojenie wtórne odbywa się przez naskórkowanie. Blizna, która pokazuje się po chirurgicznym usuwaniu znamion skórnych jest estetyczna i płaska.

Sama procedura medyczna, jej przebieg i specyfikacja dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej osoby. Lekarz szczególnie zwraca tutaj uwagę na wielkość zmiany, jej charakter, a także umiejscowienie. Przed zabiegiem jakim jest usuwanie pieprzyka konieczne jest odbycie wstępnej konsultacji medycznej, gdzie lekarz ocenia dane znamiona. Przeprowadzony jest wywiad medyczny z Pacjentem, ewentualnie kieruje do dalszej diagnostyki. Na podstawie uzyskanych danych określa metodę leczenia i sposób działania.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków - wskazania do zabiegu

Wskazania do zabiegu jakim jest chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest następujące:

 • Profilaktyka antynowotworowa, o ile stwierdzono jednoznaczne podejrzenia,
 • Względy estetyczne,
 • Rozwiązanie problemów z nawracającymi infekcjami skórnymi,
 • Usunięcie powiększających się, dokuczliwych znamion.

Do zmian skórnych podlegających usunięciu zaliczają się:

 • Włókniaki,
 • Żółtaki – kępki żółte,
 • Wszelkiego rodzaju brodawki,
 • Kaszaki,
 • Tłuszczaki,
 • Keloidy – blizny przerostowe (przerosłe),
 • Stany przednowotworowe i nowotworowe choroby skóry,
 • Znamiona barwnikowe, możliwe jest usuwanie pieprzyka.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków - jak przebiega zabieg

Aby bezpiecznie przeprowadzić chirurgiczne usuwanie pieprzyków, konieczne jest zapewnienie Pacjentowi warunków ambulatoryjnych, a także przeprowadzenie zabiegu jedynie w dostosowanym do tego gabinecie zabiegowym. Jeżeli lekarz podczas wywiadu medycznego nie stwierdzi przeciwwskazań do usuwania pieprzyka, Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu. Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego. Lekarz nakłuwa w tym celu skórę danej osoby, przy czym jest to czynność całkowicie niebolesna. Pobrany fragment skóry przekazywany jest do dalszej diagnostyki mikroskopowej, jaką jest badanie histopatologiczne. Dzięki niemu można ocenić charakter zmian, w tym określić złośliwość. Powstała rana zabezpieczana jest opatrunkiem, a wcześniej zaszywana szwami. Zazwyczaj zabieg zajmuje około 30 minut, jest to jednak uzależnione od indywidualnych cech danej zmiany i ilości usuwanych znamion podczas pojedynczego zabiegu. Chwilę po zakończeniu zabiegu usuwania pieprzyków Pacjent może opuścić gabinet.

Badanie histopatologiczne jest to forma szczegółowego oglądania przez lekarza o specjalizacji patomorfologii odpowiednio przygotowanego preparatu pod mikroskopem. Znamię barwnikowe zostaje utrwalone w formalinie oraz odczynnikach laboratoryjnych, a następnie tnie się je na wąskie paski, oglądane pod mikroskopem w taki sposób, aby zaobserwować w nim, czy znamię zostało usunięte z każdej strony w całości, zarówno jeżeli chodzi o boki, jak i spód zmiany skórnej. Poprawne oznakowanie wycinków, fachowo nazywanych preparatami histopatologicznymi pozwala na dokładne sprawdzenie cech zmian, a także dokonanie odpowiedniego rozpoznania i określenia stopnia złośliwości i cech onkologicznych.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych Kraków – przeciwwskazania do zabiegu

Chirurgiczne usuwanie znamion jest szansą na normalne życie, bez zmian skórnych, które mogą posiadać charakter nowotworowy. Niestety, w dalszym ciągu w Polsce panuje przeświadczenie wśród Pacjentów, że lepiej jest nie ruszać danej zmiany, niż podjąć jakiekolwiek działania w obawie o spowodowanie namnażania się komórek rakowych. Jest to myślenie błędne, które może przynieść opłakane skutki. Niestety czasami zdarza się tak, że mimo ewidentnych wskazań, zabieg, mimo, iż chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest całkowicie bezpieczne i komfortowe dla Pacjenta, może nie zostać wykonane. Przeciwwskazania są tutaj następujące:

 • Zaburzenia endokrynologiczne, w tym choroby tarczycy,
 • Zaburzenia i choroby metaboliczne, w tym cukrzyca,
 • Choroby serca,
 • Choroby naczyń krwionośnych,
 • Choroby wątroby,
 • Choroby układu nerwowego,
 • Wszelkie choroby zakaźne,
 • Tendencja do wzmożonych krwawień podczas operacji lub skaleczeń,
 • Skłonność do ropienia, niepoprawny proces gojenia się ran,
 • Skłonność do powstawania bliznowców i blizn przerosłych,
 • Zżywanie leków wpływających na krzepliwość krwi,
 • Posiadanie zakrzepicy lub zakrzepów żylnych zatorowości płucnej.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych cena

Cena zależy od wielu czynników, takich jak prestiż czy lokalizacja kliniki, anatomii pacjenta, stopień trudności zabiegu i wielu innych cech indywidualnych. W celu umówienia się na konsultację, wypełnij nasz formularz.

FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA