Cennik E-recepta za 0zł!
+48 578 653 353 Infolinia 7:00 - 21:00 ul. Marszałkowska 62 lok.3, 00-545 Warszawa

Laserowe usuwanie znamion i innych zmian skórnych – za i przeciw

Najbardziej zaawansowany technologicznie jest laser chirurgiczny CO2, posiadający długość fali 10600 nm. Stosuje się go podczas usuwania zmian skórnych, wliczając w to zmiany nowotworowe.

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  

Laserowe usuwanie znamion i innych zmian skórnych – za i przeciw

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  
`

Laserowe usuwanie znamion i innych zmian skórnych – za i przeciw

 • Home
 • Blog
 • Laserowe usuwanie znamion i innych zmian skórnych – za i przeciw

Opublikowano: 20 czerwca 2021 | Usuwanie zmian skórnych

Rozwój medycyny spowodował zastępowanie skalpela chirurgicznego przez laser, aczkolwiek w dalszym ciągu budzi on kontrowersje, np. w aspekcie usuwania znamion skórnych. Wątpliwości dotyczą efektu kosmetycznego, co sprawdzi się lepiej – laser, czy klasyczne wycięcia, a także czy pojawi się konieczność zakładania szwów ze względu na powstałą ranę. Kolejne wątpliwości spowodowane są przez dyskusję na temat możliwości pobrania materiału przeznaczonego do badania histopatologicznego po przejściu zabiegu z zastosowaniem laseru, co niejako warunkuje bezpieczeństwo danej procedury medycznej. Lekarze również zastanawiają się nad aspektem samego cięcia – w przypadku laseru linia cięcia jest w pewnej części skoagulowana, przez co nie jest możliwe zweryfikowanie poprzez badanie mikroskopowe. Kolejnym pytaniem jest typ lasera, jaki najlepiej sprawdza się podczas określonych zabiegów.

Laser neodymowo-jagowy

Jednym z pierwszych laserów stosowanych w dermatochirurgii był laser neodymowo-jagowy. Ten typ laseru oparty jest na lampie pracy ciągłej o długości fali 1064 nm. Długość ta odpowiada pochłanianiu się w melaninie, hemoglobinie oraz w wodzie. Warto tutaj wspomnieć, iż nie było możliwości pracy impulsowej, która umożliwia mniejsze przegrzanie tkanki w momencie usuwania zmiany skórnej. Dawało to znacznie gorsze efekty kosmetyczne zabiegów. Wspominany laser sprawdza się w momencie usuwania zmian o charakterze fibroma pendulum, co jest typowe dla włókniaków miękkich na wąskiej szypule. Z kolei dość słabe efekty przynosi podczas usuwania zmian skórnych o większej powierzchni.

Laser diodowy 980 nm

Kolejnym rodzajem laseru wykorzystywanym do usuwania zmian skórnych jest laser diodowy 980 nm. Ma on absorbcję zarówno w wodzie jak i hemoglobinie. Główną zaletą tego rodzaju jest jego mniejsza wielkość, a także duże powinowactwo do wody i hemoglobiny. Umożliwia on również pracę w tubie impulsowej, co umożliwia zmniejszenie temperatury pracy lasera w tkance. Roboczy promień w opisywanym urządzeniu przenoszony jest z diody do leczonej tkanki za pomocą giętkiego światłowodu. W ten sposób wykorzystywany jest on w trudno dostępnych miejscach. Tym samym przynosi dobre efekty w zabiegach takich jak laparoskopia.

Laser chirurgiczny CO2

Najbardziej zaawansowany technologicznie jest laser chirurgiczny CO2, posiadający długość fali 10600 nm. Stosuje się go podczas usuwania zmian skórnych, wliczając w to zmiany nowotworowe. Charakteryzuje się największym powinowactwem do wody spośród wcześniej wspomnianych laserów. Jest on wykonany ze szklanej lub ceramicznej głowicy dwutlenkowęglowej. Jego promień roboczy przenoszony jest do tkanki za pomocą systemu siedmiu zwierciadeł, położonych w siedmiu mobilnych tubach (prowadnica światła).

Atutem współczesnych laserów chirurgicznych jest umożliwienie pracy ciągłej i impulsowej z zastosowaniem dowolnej częstotliwości generowania impulsów o czasie trwania do 0,0001 s. Można również regulować czas przerwy pomiędzy impulsami – w ten sposób uzyskiwana jest mało ablacyjna praca lasera, uzyskując doskonały efekt kosmetyczny, np. podczas usuwania znamion.

Najbardziej efektowność tego urządzenia można dostrzec podczas usuwania tych zmian, które wyraźnie odstają od skóry, płytko ją penetrując, tym samym penetrując jedynie naskórek. Zazwyczaj dotyczy to brodawek łojotokowych oraz pospolitych, które nazywa się powszechnie kurzajkami. Czasami dotyczy to również włókniaków miękkich oraz kępek żółtych powiek. Stosunkowo dużą efektywność uzyskuje się również w przypadku usuwania znamion, które sięgają części skóry właściwej z warstwą brodawkowatą. Zazwyczaj są to znamiona pigmentowe złożone, ułożone na skórze, o kształcie jajka sadzonego, włókniaków twardych, a także nowotworów we wczesnym stadium, np. płasko i kolczysto komórkowych.

Zabieg umożliwia wydrążenie zmiany ze skóry, albo ze śluzówki, pozostawiając kraterowy ubytek, który później pokrywany jest przez narastający naskórek. Umożliwia to uzyskanie pożądanego efekty kosmetycznego. Komfort pacjenta zwiększa się, ponieważ nie ma konieczności zastosowania szwów. Ze względu na zaawansowanie technologiczne, udało się wyeliminować całkowicie ryzyko infekcji wirusem HBs, HIV, albo innych, przenoszonych za pomocą narzędzi wielokrotnego użytku, które zostały w zły sposób poddane sterylizacji.

Zalety zabiegu laserowego

Do najistotniejszych zalet zabiegu z zastosowaniem lasera zalicza się:

 • Stymulację biologiczną podczas usuwania zmian wywołanych wirusami,
 • Minimalną ilość znieczulenia lub całkowitą bezbolesność zabiegu,
 • Dobre efekty w leczeniu zmian o charakterze nowotworowym, będących w początkowym stadium,
 • Bezkontaktową pracę,
 • Małe wycieki krwi podczas zabiegu,
 • Dużą precyzję zabiegu,
 • Bardzo dobre i zadowalające efekty kosmetyczne.

Wady zabiegu laserowego

Mówiąc o wadach zabiegu laserowego należy wspomnieć o:

 • Niemożność wykorzystania lasera do zabiegów, które obejmują pełną grubość skóry,
 • Trudności w ocenie histopatologicznej w linii cięcia materiału,
 • Wysokiej szkodliwości dymu laserowego,
 • Istnienie zagrożenia dla osoby wykonującej zabieg zakażeniem się zaraźliwymi zmianami skórnymi, takimi jak brodawczaki, które może wystąpić w momencie rezygnacji z zastosowania ewakuatora dymu.

Technika zabiegu

Technika zabiegu jest bardzo istotna. Jeżeli wykonuje się zabieg dotyczący zmian o wąskiej szypuli, do których zalicza się np. włókniaki miękkie, nie jest wymagane zastosowanie znieczulenia, o ile użytkuje się mało ablacyjne impulsy lasera. W przypadku wystąpienia krwawienia, należy zwiększyć plamkę lasera do średnicy większej od uszkodzonego naczynia. W celu zatamowania krwawienia należy oddalić rękojeść od rany, a następnie skierować promień lasera na krwawiące miejsce.

Skórę najczęściej znieczula się w momencie usuwania zmian wypukłych, które zajmują większą powierzchnię, co znacząco zwiększa komfort pacjenta. Możliwe jest odparowanie zmiany w całości, aż uzyska się makroskopowy obraz zdrowej skóry właściwej. Jeżeli dany pacjent ma stwierdzony nowotwór w zaawansowanym stadium, należy zrezygnować z techniki laserowej na korzyść zabiegu chirurgicznego cięcia skalpelem, zaszywając ranę lub zamykając ją przeszczepem – w zależności od umiejscowienia zmiany na tle nowotworowym oraz jej wielkości. Umożliwia to również oddanie wycinka do badania histopatologicznego.

Przykładem zmiany skórnej, która wymusza rezygnację z metody laserowej jest czerniak, ponieważ konieczne jest usunięcie zmiany z zachowaniem marginesu zdrowej skóry, a także oddanie wycinka do badania histopatologicznego.

Podczas rozważań na temat zaleceń do zastosowania metody lasera do usuwania zmian na skórze, warto przytoczyć zdanie jednego z lekarzy medycyny estetycznej – Waldemara Jankowskiego. Jest on autorytetem w swojej dziedzinie, a także wiceprezesem Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Twierdzi on, że „pacjent po zabiegu powinien wyglądać lepiej, a nie tylko inaczej”. Aby osiągnąć postawiony przez
dr Jankowskiego cel, osoba wykonująca zabieg musi być odpowiednio wykształcona i wyszkolona w procedurze usuwania zmian skórnych oraz ogólnie z dermatochirurgii, a także posiadać doświadczenie w pracy z zastosowaniem lasera.