Cennik E-recepta za 0zł!
+48 578 653 353 Infolinia 7:00 - 21:00 ul. Marszałkowska 62 lok.3, 00-545 Warszawa

Laseroterapia w kosmetologii

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  

Laseroterapia w kosmetologii

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  
`

Laseroterapia w kosmetologii

  • Home
  • Blog
  • Laseroterapia w kosmetologii

Opublikowano: 2 października 2021 | Aktualności

Zabiegi terapeutyczne, do których wykorzystuje się aparaturę laserową ogólnie nazywa się laseroterapią. W przeszłości laser wykorzystywano jedynie podczas zabiegów leczniczych, jednak obecnie jego wykorzystanie można również spotkać w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Wiązkę laserową wykorzystuje się między innymi do depilacji, zamykania popękanych naczynek, ujędrniania skóry czy usuwania blizn. Laser stał się skutecznym i powszechnym sposobem na zniwelowanie problemów estetycznych naszych ciał.

Zastosowanie lasera do zabiegów kosmetologicznych jest tak popularne ze względu na dużą skuteczność. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się na stałe usunięcie owłosienia laserem zwane epilacją, niż na comiesięczne wizyty u kosmetyczki, by skorzystać z depilacji woskiem.

Podstawy działania laseroterapii

Laser wykorzystywany podczas zabiegów upiększających działa na naszą skórę. Tkanka ta składa się głównie z wody, hemoglobiny, melaniny oraz innych białek. Każdy z tych elementów ma pewne zdolności do pochłaniania energii, zatem gdy skieruje się na nie odpowiednią wiązkę laserową, pochłoną one energię przez tę wiązkę wytworzoną i zostaną pobudzone do regeneracji. Warto wyszczególnić, która z substancji najlepiej absorbuje energię na jakiej długości fal lasera. Po pierwsze woda najlepiej przyswaja energię w zakresie wiązki poniżej 500nm oraz powyżej 1200nm. Z kolei melanina ma największą przyswajalność, gdy wiązka laserowa ma częstotliwość od 400 do 1200 nm. Jeżeli chodzi natomiast o hemoglobinę, jest to sprawa bardziej wymagająca, gdyż przyswaja ona wiązki laserowe o określonych parametrach. Są to fale długości 418, 542 oraz 577 nm.

Selektywna termoliza, choć jest pojęciem brzmiącym tajemniczo, to wykorzystuje się ją w większości zabiegów laserowych. Polega ona na celowym uszkodzeniu wybranej tkanki, poprzez odpowiednie podgrzanie jej wiązką laserową. Jednocześnie nie uszkadza zdrowej tkanki znajdującej się tuż obok, dzięki czemu skóra pobudza się do działania, pozbywając się uszkodzonej tkanki i zastępując ją nową i zdrową tkanką.

Zastosowanie laserów w kosmetologii

Laser używany w kosmetyce ma szerokie spektrum zastosowań, w zależności od ustawionej długości fali. Za jego pomocą można dokonać epilacji, odmłodzenia i wygładzenia zmarszczek, usunięcia blizn czy tatuaży. Można również zamknąć popękane naczynka krwionośne (tak zwane pajączki), a nawet pozbyć się niektórych zmian skórnych takich jak brodawki.

W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, będziemy oddziaływać na poszczególne struktury w skórze. I tak, chcąc poddać się zabiegowi depilacji, laser musi zostać ustawiony na częstotliwość oddziałującą na melaninę znajdującą się w mieszkach włosów. W przypadku pozbywania się pajączków wiązka laserowa powinna być skierowana na hemoglobinę. Gdy chcemy podjąć się zabiegowi, który odmłodzi naszą skórę, energia pochłaniana będzie przez wodę znajdującą się w skórze lub przez kolagen.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń, które bazują na technologii laserowej i z powodzeniem wykorzystuje się je w kosmetyce. Do tych urządzeń zaliczyć możemy lasery frakcyjne i diodowe oraz urządzenia świetlne typu IPL oraz jego pochodne.

Przyczyny popularności laseroterapii

Wiedząc już na czym polega działanie lasera, łatwiej będzie opisać nam powody, dzięki którym popularność ich wykorzystania jest tak duża. Główne zalety korzystania z metody lasera podczas zabiegów medycyny estetycznej i kosmetyki to:

  • Wysoka skuteczność – większość zabiegów z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie naprawdę zadowalających efektów. Są one również najczęściej efektami 'na stałe’ – oznacza to, że raz usunięta blizna czy owłosienie metodą epilacji nie powróci. Nawet jeśli nie da uzyskać się stałego efektu, jest on wysoce zadowalający i widoczny dla pacjenta.
  • Szerokie spektrum zastosowań – obecnie lasery wykorzystuje się do coraz większej ilości zabiegów, których przekrój jest naprawdę szeroki. Począwszy na korekcji wzorku, a na redukcji zmarszczek kończąc, śmiało można powiedzieć, że lasery sprawdzają się w niemalże każdej dziedzinie korekty naszego organizmu.
  • Coraz większa powszechność – w obecnych czasach technologia rozwija się w zawrotnym tempie, dzięki czemu technologie, które jeszcze kilka lat temu dostępne były jedynie w specjalistycznych szpitalach, dziś można spotkać w gabinetach medycyny estetycznej. Stają się one powszechne w naszym otoczeniu, a co za tym idzie bardziej przystępne cenowo dla 'zwykłych ludzi’.
  • Mała inwazyjność zabiegu – podczas tradycyjnego chirurgicznego usuwania zmian skórnych powstaje rana, którą należy zaszyć i dbać, by nie powstała nieestetyczna blizna. Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera nie wymaga nacinania skóry i nie pozostaje po nim prawie żaden ślad. Choć w trakcie zabiegu możemy odczuwać nieprzyjemne pieczenie czy uczucie dużego gorąca, użycie lasera jest nadal bardzo skuteczną, bezpieczną i stwarzającą jak najmniej powikłań metodą. Podczas zabiegów, które mają na celu odmłodzenie skóry, tkanka skórna jest pobudzana przez laser do swoich naturalnych procesów, nie mamy tu więc do czynienia z wstrzykiwaniem obcych substancji pod naszą skórę.

Podsumowanie

Rozwijająca się technologia, obecnie pozwala na wykorzystywanie laserów przy zabiegach z dziedziny medycyny estetycznej oraz kosmetologii. I choć w przeszłości laser zarezerwowany był jedynie do celów ściśle leczniczych, to dziś wiemy, że może on pomóc również w poprawie swojego wyglądu, a co za tym idzie pewności siebie i poczucia własnej wartości, bez konieczności długiej i bolesnej rekonwalescencji.

Zabiegi laserowe stały się tak popularne dzięki ich wysokiej skuteczności oraz dokładności. Również rosnąca świadomość społeczna, na temat dbania o własne zdrowie wzrasta, więc naturalnym jest to, że zabiegi laserowe stały się chętniej wykorzystywaną metodą poprawy zdrowia czy wyglądu.

Laser zyskuje również na popularności dzięki mediom społecznościowym czy artykułom, które można znaleźć w sieci. Ludzie zachęceni dużą skutecznością zabiegów, którymi chwalą się celebryci lub influencerzy, szukają dodatkowych informacji o terapii laserowej i sami decydują się na podjęcie tego kroku. Dzięki temu laseroterapia jest dostępna w coraz większej ilości miejsc. Ważne jest jednak to, żeby pamiętać, że nie każde miejsce oferujące zabieg laserem jest bezpieczne. Należy z rozsądkiem i rozwagą wybierać gabinet, do którego się udamy w celu poprawy naszego wyglądu. Jest to bardzo ważne, gdyż wraz ze wzrostem popularności laseroterapii, wzrosła również liczna ludzi, którzy bez odpowiedniego przeszkolenia chcą zarobić szybkie i proste pieniądze, czego skutkiem może być nasze oszpecenie.