Cennik E-recepta za 0zł!
+48 578 653 353 Infolinia 7:00 - 21:00 ul. Marszałkowska 62 lok.3, 00-545 Warszawa

Fakty i mity o żylakach

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  

Fakty i mity o żylakach

Zostaw proszę swoje dane, zadzwonimy!

Wybierz usługę

Usuwanie zmian skórnych

Usuwanie kurzajek

Usuwanie - operacja stulejki

Laserowe leczenie bólu

Laserowe leczenie nadpotliowści

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe ujędrnianie skóry

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie hemoroidów

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie żylaków

Lipoliza laserowa

Peeling laserowy

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

  
`

Fakty i mity o żylakach

Opublikowano: 18 listopada 2021 | Flebologia

Zmiana stylu życia na przestrzeni lat niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady. Niestety, jedną z przypadłości, która dotyka coraz większej ilości osób, są żylaki kończyn dolnych. Szacuje się, że problem ten dotyka już około 10-20 procent całej ludności. Żylaki to nieestetyczne upośledzenie żył powierzchownych, ich poszerzenie i wydłużenie z charakterystycznym poskręcaniem. Poniżej przedstawiamy garść faktów oraz mitów dotyczących właśnie żylaków kończyn dolnych.

Żylaki przekazywane są w genach

PRAWDA: Zostało udowodnione, że tendencje do powstawania żylaków przekazywane są w genach. Dokładniej jest to przekazywana genetycznie zmniejszona ilość tkanki sprężystej w ściankach naczyń żylnych. Ma to zatem wpływ na ich rozciąganie. Nie jest jednak powiedziane czy i kiedy żylaki wystąpią. Na ich powstanie mają wpływ między innymi: rodzaj wykonywanej pracy (długotrwałe stanie – fryzjer, pracownik na linii produkcyjnej), dźwiganie dużych ciężarów czy ciąża.

Wieczorne uczucie ciężkich nóg nie wymaga interwencji

MIT: Jeżeli po całym dniu doświadczasz uczucia ciężkich nóg, to sygnał ostrzegawczy do tego, by zadbać o swoje zdrowie! Uczucie to świadczy o utrudnionym odpływie krwi z nóg, jest to tak zwana niewydolność żylna. Niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty, by sprawdzić swoje przypuszczenia. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dostosuj się do zaleceń lekarza, jakimi zapewne będą: zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie ciągłej pozycji stojącej lub siedzącej z nogami opuszczonymi ku dołowi oraz noszenie rajstop antyżylakowych. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz może przepisać również leki łagodzące objawy ciężkich nóg.

Żylaki pojawiają się przede wszystkim u kobiet

PRAWDA: Badania dowodzą, że z problemem żylaków nóg boryka się aż 5 razy więcej kobiet niż mężczyzn. Wynika to głównie z różnic hormonalnych występujących u obu płci. Progesteron wytwarzany przez organizm kobiety sprzyja gromadzeniu się wody w ciele i poszerza ścianki naczyń krwionośnych. Estrogen natomiast zwiększa krzepliwość krwi. Przyczynia się to do zwiększonego obciążenia żył kończyn dolnych, powstawania obrzęków oraz do zwiększonego ryzyka powstania żylaków.

Żylaki można „zdusić„. Wystarczy mieć opaskę lub rajstopy przeciwżylakowe

MIT: Gdy żylaki już powstaną, nie da się ich pomniejszych czy usunąć żadnymi domowymi metodami, takimi jak uciskanie nóg bandażem czy noszenie rajstop przeciwżylakowych. Są to jedynie metody, które spowalniają postępowanie żylaków już we wczesnym etapie ich pojawienia się. Specjalistyczne rajstopy należy zakładać w pozycji leżącej, jeszcze przed wstaniem z łóżka, gdy naczynia krwionośne nie są rozciągnięte.

Noszenie niektórych ubrań sprzyja rozwojowi żylaków

PRAWDA: Zakładanie niektórych ubrań może mieć wpływ na pojawienie się żylaków. Obcisła bielizna, bardzo wąskie i uciskające spodnie czy skarpetki z ciasnym ściągaczem utrudniają swobodny przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, zaburzając ich pracę. Mając tendencję do powstawania żylaków warto postawić na luźniejsze ubrania oraz specjalne skarpetki ze ściągaczem nieuciskowym. Również buty na wysokich obcasach oraz bardzo płaskie klapki ze sztywną podeszwą wymuszają nieprawidłową postawę ciała, co zwiększa niewydolność żylną. Dla zdrowia i wygody lepiej zakładać niewielki obcas oraz sandałki zapinane na pięcie.

Tzw. powrozy pod wpływem noszenia ciężkich rzeczy mogą pęknąć

MIT: Przenoszenie dużych ciężarów nie jest powodem pękania żylaków, może jednak przyczynić się do ich powiększenia. Nieleczone żylaki mogą być powodem powstania tak zwanego owrzodzenia żylakowego, które jest niczym innym jak raną na skórze, którą trudno wygoić. W tym przypadku należy niezwłocznie usunąć żylaki, co poprawi znacząco zdrowie i wygodę życia.

Im więcej ma się dzieci, tym gorzej wyglądają nogi

PRAWDA: Jeżeli kobieta ma tendencję do tworzenia się żylaków jest to niestety prawda. Pod wpływem hormonów w ciąży oraz zwiększenia się objętości samej krwi w układzie krwionośnym, częściej dochodzi do rozszerzania się żył. W czasie zaawansowanej ciąży, gdy dziecko jest już duże, może dochodzić do uciskania żyły miednicy, przez co swobodny przepływ krwi w nogach jest utrudniony. Wszystko zależy oczywiście od odpowiedniej profilaktyki, należy pamiętać jednak, że każda kolejna przebyta ciąża zwiększa ryzyko powstania nowych żylaków na nogach.

Na operację zawsze jest czas, nie ma co dawać się kroić

MIT: Każdy żylak, który kwalifikuje się do usunięcia operacyjnego powinien być niezwłocznie usunięty. Operacyjnie usuwa się wszelkie masywne żylaki oraz owrzodzenia żylne. Zwlekanie z operacją może znacząco pogorszyć stan zdrowia oraz doprowadzić do kolejnych powikłań. Oczywiście, obecnie istnieją inne metody walki z żylakami oprócz operacyjnego wycięcia, jednak w przypadku zaawansowanych żylaków najskuteczniejszą metodą jest tradycyjna operacja. Przeprowadza się ją najczęściej na znieczuleniu ogólnym, a polega na całkowitym lub częściowym wycięciu zmienionej żyły.

Dieta ma wpływ na powstawanie żylaków

PRAWDA: Prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko powstawania żylaków. Należy przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu tłuszcze nasycone, które mogą doprowadzić do zatorów żylnych. Do codziennej diety warto wprowadzić duże ilości warzyw i owoców, zwłaszcza tych zawierających flawonoidy. Są to na przykład zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe, papryka, pomidory czy buraki. Flawonoidy poprawiają strukturę naczyń krwionośnych i ich elastyczność. Warto jest również pić herbatki ziołowe.

Mając tendencję do powstawania żylaków, należy bezwzględnie zrezygnować z nikotyny oraz alkoholu, które powodują uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Po operacji żylaków nie wolno uprawiać żadnych sportów

MIT: Oczywistym jest, że zaraz po wykonaniu operacji usunięcia żylaków nie należy nadwyrężać się fizycznie. Jednak po zakończonej rekonwalescencji aktywność fizyczna jest zalecana. Ma ona dwie podstawowe zalety – po pierwsze zapobiega powstawaniu żylaków, a po drugie jest świetnym sposobem na uniknięcie powtórnego ich powstania po operacji. Szczególnie korzystne są takie aktywności jak pływanie, taniec oraz jazda na rowerze. Zaleca unikania się podnoszenia ciążarów oraz sportów siłowych, takich, które znacząco podnoszą ciśnienie krwi. Odpowiednią aktywność fizyczną po operacji najlepiej skonsultować z lekarzem.

Ciąża zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków

PRAWDA: Prawie połowa kobiet będących w ciąży skarży się na problemy z żylakami, a dotyczy to zwłaszcza każdej kolejnej ciąży. Ciąża powoduje duże obciążenie organizmu, w tym naczyń krwionośnych, co może spowodować powstanie żylaków. Po porodzie niektóre z nich mogą stać się mniej widoczne, jednak problem pozostaje i należy udać się na konsultację do specjalisty w celu podjęcia dalszego leczenia.